تبلیغات
مجله اینترنتی روز به روز - • حکایت دخترانی که منتظرشوهر دکتر،مهندس هستند!

• حکایت دخترانی که منتظرشوهر دکتر،مهندس هستند!

چهارشنبه 21 دی 1390 07:09 ب.ظنویسنده : سبزه

 

افزایش تحصیلات عالی در میان دختران،موجب بالارفتن سطح توقع انها در ازدواج شده و به این ترتیب سن ازدواج نیز افزایش یافته است.

افزایش تحصیلات عالی در میان دختران،موجب بالارفتن سطح توقع انها در ازدواج شده و به این ترتیب سن ازدواج نیز افزایش یافته است.


 

به گزارش البرز مادر است و با یک دنیا آرزو و نگرانی برای فرزندانش. وقتی پای صحبتهایش می نشینی انگار با کتابی پر از داستانهای مختلف مواجه هستی.از زندگی اش می گوید.از گذران روزهای سخت جوانی و سالهای اول ازدواجش. همسرش کارگر بازنشسته یک کارخانه نساجی است. گذشته اش اگرچه با سختی و مشکلات بسیار همراه بوده اما به گونه ای برخورد می کند که انگار گذشته را به فراموشی سپرده و نگرانی های اکنونش،برای او دردناکتر از ان چیزهایی است که در گذشته تجربه کرده است. 3 فرزند دارد که یکی از انها دختر است. به نظر می رسد بخش اعظم نگرانیها و دل مشغولی هایش به خاطر تنها دخترش است.

دختری که به قول خودش با هزار و یک مشکل و تنگنای مادی،مراحل کسب مدارج علمی و دانشگاهی را طی کرده است.
 
به هر حال از هزینه های فراوان کلاس های کنکور گرفته تا شهریه دانشگاه آزاد و سایر مخارج تحصیلی،تا حال که با تلاش فراوان و گرفتن معلم خصوصی در کنکور دکترا پذیرفته شده و در رشته مهندسی در یک دانشگاه سراسری مشغول به تحصیل است.
 
آنطور که مادرش می گوید :روزهای پایان تحصیلش را سپری می کند. 28 سال دارد و دختری محجوب و ساده است. مادر دوست دارد او ازدواج کند و سر و سامانی بگیرد. اما شرایط خانواده به گونه ای است که گویا فرصت های ازدواج برایشان محدودتر شده است.
مادر از وقتی حرف می زند که به خاطر تامین مخارج زندگی پس از بازنشتگی پدر،مجبور به پذیرفتن سرایداری یک مجموعه آپارتمانی شدند. در دو اتاق در خانه ای در مرکز شهر زندگی می کنند و گویا دستشان به دهانشان به زور می رسد. مادر خیلی غمگین است.
 
می گوید که دخترش چندین خواستگار خوب داشته که پذیرای شغل پدر و شرایط زندگی ما نبوده اند.از طرف دیگر از بالا رفتن توقعات دخترش می گوید.از اینکه به خاطر بالابودن سطح تحصیلاتش،توقعاتی دارد و تنها به ازدواج با کسی تن می دهد که به قول خودش سرش به تنش بیارزد. مادر خسته است و نگران و پر است از آرزوهای رنگارنگ و زیبا برای یگانه دخترش. او عاشقانه دخترش را دوست دارد و آرزوی خوشبختی اش را دارد.اما تصور می کند که دخترش با طی کردن مسیر زندگی در این شرایط نمی تواند شاداب و سرزنده باشد.مادر دیگر پیر شده و پدر نیز توان گذشته را ندارد. مادر از این می گوید که ای کاش دخترش تحصیلات بالا نداشت اما تاکنون تشکیل زندگی داده بود و به طور مستقلی روزگار را سپری می کرد.

تبیان با انتشار این مطلب مینویسد: آری!حکایت این مادر حکایت بسیاری از مادران امروز است.مادرانی که وسیله تحصیل و موفقیت فرزندانشان را را تمام توان،فراهم کرده اند و امید داشته اند که روزی شاهد تشکیل زندگی مستقلی توام با خوشبختی،برای فرزندانشان باشند.

اشتباه نکنید.مقصود این نیست که لزوما هر دختری باید ازدواج کند و عدم ازدواج به معنای نقص و کمبودی برای دختران محسوب می شود. مسلم است که برای عده ای از دختران این جامعه شرایط و موقعیت مناسبی برای ازدواج به وجود نیامده که این معضلی برای اجتماع محسوب نمی شود.برخی از دختران نیز بنا به دلایلی شخصی و روحی،نیاز به ازدواج را در خود احساس نمی کنند و از زندگانی در تجرد لذت می برند. البته مقصود یک زندگی عادی و سالم است.
آنچه امروز به معضلی جدی در میان دختران جامعه ما تبدیل شده،دلایلی است که با گذر زمان،تبعات مخرب ان وضوح بیشتری پیدا می کند. افزایش تحصیلات عالی در میان دختران،موجب بالارفتن سطح توقع انها در ازدواج شده و به این ترتیب سن ازدواج نیز افزایش یافته است. در این زمینه آمارها و اخبار قابل توجهی هم ارائه می شود که نکات مهمی را متذکر می شوند

چند روز قبل در برخی از خبرگزایها دیده شد که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از این که دختران مدارج علمی را طی می کنند ابراز خوشحالی کرده اما از وجود برخی نگرانی ها،سخن گفته که ممکن است توازن جامعه را برهم زند. وی از لزوم تحقق عدالت جنسیتی و نه برابری جنسیتی سخن گفته است.

خانم طیبه صفایی عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اینطور بیان کرده که: به عنوان یک هیئت علمی وقتی در کلاس می بینم که اکثریت کلاس با دختران است و تنها دو نفر پسر در سر کلاس می نشینند، در عین حال که از اینکه دانشجویان دختر مدارج علمی و تحصیلات عالیه دارند خوشحال می شوم اما دچار یک نگرانی هم هستیم که توازن و تعادل جامعه نیز بهم می خورد.

وی گفت: مهم در اینجا عدالت جنسیتی است و نه برابری جنسیتی. چرا که هر زمان که توازن جامعه بهم بخورد نگران کننده است.

خانم صفایی با اشاره به بحران هایی که در پی از بهم خوردن توازن بوجود می آید، اینطور بیان کرد:

از دیگر تبعاتی که می توان اشاره کرد این است که متاسفانه آمار سن ازدواج افزایش پیدا کرده است و دختران در سنین بالا کمتر موقعیت ازدواج پیدا می کنند و همین مسئله باعث شده که میان تحصیلات بالای دختران و افزایش سن ازدواج در میان آنها رابطه مستقیم به وجود بیاید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر دختران دوست دارند طرف های ازدواج با آنها تحصیلات بالا داشته باشند و از سوی دیگر نمی خواهند با پسران دیپلمه هم ازدواج کنند و این مسئله آنها را با مشکلات خاصی مواجه می کند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در سطح اشتغال برای افرادی که بدون توجه به آینده شغلی، تحصیلات عالیه دارند، گفت: اگر نتوانیم پیش بینی اشتغال داشته باشیم، تنها با مدارج علمی، مطالبات فردی را بالا برده ایم. در حالی که اگر فرد تحصیلات معمولی داشته باشد قبل از آن به شغل های معمولی تر تن می داد اما با تحصیلات عالیه مطالبه پیدا می کنند و از جامعه طلبکار می شود و اثر روانی بر روی او دارد و دچار افسردگی و سرخوردگی شده و احساس ناکامی می کند.

خانم صفایی افزود: افرادی که با مدرک بالا بیکار هستند آسیب های بیشتری می بینند. با این موضوع باید منطقی و عقلایی برخورد کرد و نگاه ما نباید جنسیتی باشد بلکه باید نگاه خانواده محور داشته باشیم و بین آحاد جامعه توازن ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر این نکته نیاز است که دختران در مشاغلی مرتبط با آنها و خصوصیات زنان تحصیلات عالیه داشته باشند، گفت: باید برای دختران در مشاغل مورد نیاز که همخوانی با خصوصیات آنها دارد سهمیه های خاصی در نظر بگیریم اما در عین حال به مشکلاتی که در رشته های غیر مرتبط با زنان بوجود آمده توجه کنیم. به طور مثال در رشته کشاورزی تعداد دختران بیشتر بوده که این مسئله در آتیه شغلی آنها مشکل ساز می شود.

وی درباره میزان پذیرش زنان در حوزه های اجرایی تاکید کرد: هنوز سیستم اداری پذیرش این را ندارد که در سطوح مختلف تصمیم سازی و تصمیم گیری خانم ها را بپذیرد و عملاً می بینیم که دانش آموختگان دختر که طالب شغل هستند و شغلی متناسب با آنها وجود ندارد.

این عبارات و جملات حاوی مطالب و مضامینی هستند که شاید بارها شنیده ایم.اما انچه مهم است عملی شدن این موارد است.اینکه بستری مناسب برای اجرای این حرفها ایجاد شود.آنچه برای جوانان امروز و والدین آنها مهم است،خوشبختی فرزندانشان است.انگار گوش انها هم از شنیدن حرفهای تکراری خسته شده.مادری که طی شدن زیباترین روزهای جوانی دخترش را می بیند،تنها آرزویش این است که دخترش احساس رضایت و شادکامی را تجربه کند.

منبع : پرشین وی


برچسب ها: ازدواج دختران ، عدم ازدواج دختران ، چرا دختران دیر ازدواج می کنند ؟ ، دختران بی شوهر ، حکایت دختران ، مشکلات ازدواج دختران پسران ، ازدواج دیرهنگام چرا ؟ ،
آخرین ویرایش: - -

 
شنبه 22 اردیبهشت 1397 02:28 ق.ظ
кредит онлайн без процентов
позики онлайн
kf/ua
кредит на карту 24/7 украина
займ без отказа срочно
онлайн деньги на карту без отказа
кредит не выходя из дома украина
دوشنبه 20 فروردین 1397 02:21 ب.ظ
Navratri is around the corner, the whole of India is preparing as for how
to have fun these pious 9 days with joy and happiness.
دوشنبه 20 فروردین 1397 10:56 ق.ظ
If only your family a blessed and Happy brand new 12 months.
جمعه 17 فروردین 1397 07:58 ق.ظ
Contrary to public opinion, evolution would not focus on Darwin plus it sure don't end with him.
جمعه 17 فروردین 1397 04:53 ق.ظ
It's also possible to reward it to your family members on their particular occasions and amaze them by displaying your love and affection towards them.
جمعه 17 فروردین 1397 04:15 ق.ظ
Have been taking little over a month.
جمعه 17 فروردین 1397 12:58 ق.ظ
Remember to allow them to correctly air dry earlier than storing them, particularly if the objects embrace gemstones.
جمعه 17 فروردین 1397 12:28 ق.ظ
Wanna understand what time that has been?
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:05 ب.ظ
The youthful ones specially will admire the more vibrant
trend jewelry. Do you've gotten/did you've got an Etsy store?
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:00 ب.ظ
Beads are often more robust than semi-precious stones, particularly if they're product of glass, pottery or
ceramic.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:17 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 08:18 ب.ظ
If you'd like the most cost effective home insurance coverage cover
then it's a must to go to a specialist dealer and allow them to shop round
in your behalf.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 06:34 ب.ظ
That camera is there to help keep you against operating over
things that are too low to see in your rear view mirror and also to
supply a broad view.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 05:40 ب.ظ
In case you put on your jewelry day by day, you will not want to depart it behind if you go
on vacation or journey for work.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 04:59 ب.ظ
Indian jewelers had been growing incredible designs and manufacturing these as wearable since time immemorial.
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:28 ق.ظ
Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding something completely, except this post presents fastidious
understanding even.
شنبه 18 شهریور 1396 01:36 ق.ظ
After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I
get four emails with the same comment. Is there a means
you can remove me from that service? Kudos!
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:22 ب.ظ
Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you present.
It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same
old rehashed information. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS
feeds to my Google account.
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:15 ب.ظ
I got this web site from my buddy who informed me about this website and now this time I am browsing this web site and
reading very informative content here.
شنبه 7 مرداد 1396 11:33 ب.ظ
I could not refrain from commenting. Very
well written!
پنجشنبه 5 مرداد 1396 03:21 ب.ظ
Excellent blog here! Additionally your website lots up
very fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?

I wish my website loaded up as quickly as yours lol
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 03:22 ق.ظ
I know this site provides quality depending
articles or reviews and other data, is there any other web site which presents these kinds of things in quality?
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:43 ب.ظ
Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this article here at this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting here.
چهارشنبه 21 دی 1390 11:23 ب.ظ
سلام
لینک شما اضافه شد
ما رو با این عنوان لینک کنید
پایگاه تفریحی ایرانیان
چهارشنبه 21 دی 1390 08:08 ب.ظ
با سلام.مایلم با شما تبادل لینک داشته باشم اگه شما هم مایلید سایت منو با عنوان :
عــــــکس اس ام اس فــــــال
لینک کنید بعد بهم خبر دهید تا من هم شما رو لینک کنم.
behfun.ir
با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر